158k views
1 vote
A fisherman in a stream 39 cm deep looks downward into the water and sees a rock on the stream bed. How deep does the stream appear to the fisherman

User Sevcan
by
7.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

30cm

Step-by-step explanation:

assume that the eyes are substantially above the water so that sin(theta) is approximately theta.

( small angle approximation).

The point at which a ray leaving the fish hits the surface of the water is x to the side of the centreline and the depth of the water is d

x/d = sin( angle of incidence)

if the apparent depth of the water is h then

x/h = sin( angle of refraction)

and applying snells law

1 sin ( theta air) = 1.33 sin( theta water)

1 * x/h = 1.33 * x/d

d/h = 1.33

or h/d = 1/1.33

h/39 = 1.33

h = 39 /1.33 so that is the apparent depth of the stream assuming:-

1. Your eyes are almost directly overhead

and

2. your eyes are a significant distance above the surface of the water.

x/d = 1.33 x/h

h/d =39/1.3

= 30cm

User Arun Karnati
by
7.2k points