Answer:
1. Average total asset = $455,000
2. Net income = $63,700
3. Return on investment = 14%
4. Return on equity (ROE) = 13%
Step-by-step explanation:
These can be calculated as follows:
1. Average total asset
To calculate this, we use the formula for calculating the Asset turnover ratio as follows:
Asset turnover ratio = Sales / Average total asset ……………………………… (1)
Where;
Turnover = asset turnover ratio = 2
Sales = $910,000
Average total asset = ?
Substituting the values into equation (1) and solve for average total asset, we have:
2 = $910,000 / Average total asset
Average total asset = $910,000 / 2
Average total asset = $455,000
2. Net income
To calculate this, we use the formula for calculating net income margin as follows:
Net income margin = Net income / Sales ……………………………………. (2)
Where,
Margin = Net income margin = 7%, or 0.07
Net income = ?
Sales = $910,000
Substituting the values into equation (2) and solve for net income, we have:
7% = Net income / $910,000
Net income = $910,000 * 7%
Net income = $63,700
3. Return on investment
To calculate this, we use the formula for calculating the return on investment as follows:
Return on investment = Net income / Average total assets ……………… (3)
Where;
Net income = $63,700
Average total asset = $455,000
Substituting the values into equation (3), we have:
Return on investment = $63,700 / $455,000
Return on investment = 0.14, or 14%
4. Return on equity (ROE)
To calculate this, we use the formula for calculating the return on equity (ROE) as follows:
Return on equity (ROE) = Net income / Average stockholders' equity…….. (4)
Net income = $63,700
Average stockholders' equity = $490,000
Substituting the values into equation (4), we have:
Return on equity (ROE) = $63,700 / $490,000
Return on equity (ROE) = 0.13, or 13%