151k views
1 vote
You have a cup with 50cm filled with water. How much pressure will the water act on the bottom of the cup? The density of water is 1000kg/m^3 and g = 10N/kg

User HeMac
by
6.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

5000 N/m².

Step-by-step explanation:

The following data were obtained from the question:

Density (d) = 1000 kg/m³

Acceleration due to gravity (g) = 10 N/kg

Height (h) = 50 cm = 50/100 = 0.5 m

Pressure (P) =.?

Pressure is related to density and height by the following equation:

P = dgh

Where

P is the pressure.

d is the density.

g is the acceleration due to gravity.

h is the height.

With the above formula, we can obtain the pressure at the bottom of the cup as follow:

P = dgh

P = 1000 x 10 x 0.5

P = 5000 N/m²

Therefore, the pressure at bottom of the cup is 5000 N/m².

User T D Nguyen
by
8.2k points