4.2k views
5 votes
A cruise missile under test is moving horizontally at Ma =2 in the atmosphere at an elevation of 2000 m (Air temperature is 2 °C). Determine the half-angle "alpha" of the Mach cone.

User Figelwump
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer: the half-angle "alpha" of the Mach cone = 30⁰

Step-by-step explanation:

To calculate the half-angle "alpha" of the Mach cone.

we say ;

Sin∝ = 1 / Ma

given that Ma = 2

now we substitute

Sin∝ = 1 / 2

Sin∝ = 0.5

∝ = Sin⁻¹ 0.5

∝ = 30⁰

Therefore, the half-angle "alpha" of the Mach cone is 30⁰

User Jsvk
by
6.7k points