Answer:
Flexible budget performance report for the year
Flexible budget Actual Variance Fav/Unf
Sales 631,200 587,200 44,000 UNF
Variable cost (78,900) (113,900) 35,000 F
Contribution 416,000 368,000 48,000 UNF
margin
Fixed cost (142,000) (137,000) 5000 UNF
Net operating 274,000 231,000 43,000 UNF
income
Working:
a. At flexible budget, selling price per unit = $508,800 / 21,200 = $24 per unit . Total sales =26,300 *24 = $631,200
b. Variable cost per unit = $63,600 / 21,200 = $3 per unit . Total cost = 3 * 26,300 = 78,900