85.3k views
1 vote
a car traveling at 87 km/h and a bus leave a toll booth at the same time. twenty minutes later the bus is 3 km farther from the toll booth than the car. what is the average speed of the bus

User LicenseQ
by
6.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

96 km/h

Explanation:

Speed of car = 87 km/h

Time = 20 minutes =
(20)/(60) = (1)/(3)\ hrs

Distance traveled by bus = 3 km more than that of traveled by car

To find

Average speed of bus = ?

Solution:

Formula for distance traveled is given as:


Distance = Speed * Time

So, distance traveled by car in 20 minutes = 87
* \frac{1}3 = 29 km

As per given statement, distance traveled by bus = 29 + 3 = 32 km

Time taken =
(1)/(3)\ hrs

Using the formula:


Speed = (Distance)/(Time)

Speed of the bus =


\frac{32}{\frac{1}3} = \bold{96\ km/h}

User Peter Cardenas
by
7.0k points