216k views
4 votes
3

2

Vx

1

1

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 X

Magnets

Using equivalent ratios, which statements are true about the cost per magnet? Check all that apply.

The cost of 2 magnets is $1.

The cost of 9 magnets is $3.

The cost of 10 magnets is $3.

The cost of 4 magnets is $2.

The cost of 6 magnets is $2.

The cost of 3 magnets is $1.

Next

Submit

Save and Exit

Mark this and retum

1 Answer

4 votes

Answer:

The cost of 3 magnets is $1

The cost of 9 magnets is $3

The cost of 6 magnets is $2

Explanation:

The cost of magnets is calculated using the equivalent ratio. If 3 magnets cost $ then the multiple used for the calculations of more magnets is 3. The ratio for every magnet price is 1 : 3 which means every dollar will be equal to 3 magnets. The cost of 3 magnets is $1, the cost of 6 magnets is $2 and cost of 9 magnets is $3.

User Sudhir Bhapkar
by
4.8k points