6.7k views
4 votes
A metal ring 4.30 cm in diameter is placed between the north and south poles of large magnets with the plane of its area perpendicular to the magnetic field. These magnets produce an initial uniform field of 1.12 T between them but are gradually pulled apart, causing this field to remain uniform but decrease steadily at 0.230 T/s.(a) What is the magnitude of the electric field induced in the ring? (b) In which direction (clockwise or counterclockwise) does the current flow as viewed by someone on the south pole of the magnet?

User Sykora
by
8.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

A)0.00966 N/C

B) counterclockwise direction

Step-by-step explanation:

We are given;

Diameter of the metal ring; d = 4.3 cm

Radius;r = 2.15 cm = 0.021- m

Initial magnetic field, B = 1.12 T

Rate of decrease of the magnetic field;dB/dt = 0.23 T/s

Now, as a result of change in magnetic field, an emf will be induced in it. Thus, , electric field is induced and given by the formula :

∫E•dr = d/dt∫B.A •dA

This gives;

E(2πr) = dB/dt(πr²)

Gives;. 2E = dB/dt(r)

E = dB/dt × 2r

We are given;

E = 0.23 × 2(0.021)

E = 0.00966 N/C

The magnitude of the electric field induced in the ring has a magnitude of 0.00966 N/C

B) The direction of electric field will be in a counterclock wise direction when viewed by someone on the south pole of the magnet

User Alma
by
7.2k points