Answer:
Explained below.
Explanation:
Let X = systolic blood pressure measurements.
It is provided that,
.
(a)
Compute the percentage of measurements that are between 71 and 89 as follows:


The percentage is, 0.9973 × 100 = 99.73%.
Thus, the percentage of measurements that are between 71 and 89 is 99.73%.
(b)
Compute the probability that a person's blood systolic pressure measures more than 89 as follows:


Thus, the probability that a person's blood systolic pressure measures more than 89 is 0.0014.
(c)
Compute the probability that a person's blood systolic pressure being at most 75 as follows:
Apply continuity correction:


Thus, the probability that a person's blood systolic pressure being at most 75 is 0.034.
(d)
Let x be the blood pressure required.
Then,
P (X < x) = 0.15
⇒ P (Z < z) = 0.15
⇒ z = -1.04
Compute the value of x as follows:

Thus, the 15% of patients are expected to have a blood pressure below 76.9.
(e)
A z-score more than 2 or less than -2 are considered as unusual.
Compute the z score for
as follows:


The z-score for the mean blood pressure measurement of 3 patients is more than 2.
Thus, it would be unusual.