31.0k views
1 vote
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. The height of a baseball, in feet, is represented by this expression, where t is time in seconds. -16t squared+64t+3 The height of the baseball after 3.5 seconds is BLANK feet.

User Likle
by
7.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

31 Feets

Explanation:

Given the expression for the height of a baseball:

Height(t) = -16t^2 +64t +3

Height in Feets ; time (t) in seconds

Height of baseball after 3.5 seconds :

Height(3.5) = -16(3.5)^2 + 64(3.5) + 3

Height = - 16(12.25) + 64(3.5) + 3

Height = - 196 + 224 + 3

Height = 31 Feets

Height after 3.5 seconds = 31 feets

User Ed Trujillo
by
7.6k points