Answer: 56.9 years to 63.1 years.
Explanation:
Confidence interval for population mean (when population standard deviation is unknown):

, where
= sample mean, n= sample size, s= sample standard deviation,
= Two tailed t-value for
.
Given: n= 24
degree of freedom = n- 1= 23
= 60 years
s= 7.4 years
Two tailed t-critical value for significance level of
and degree of freedom 23:

A 95% confidence interval on the true mean age:

Hence, a 95% confidence interval on the true mean age. : 56.9 years to 63.1 years.