Answer:
The image height is 3.0 cm
Step-by-step explanation:
Given;
object distance,
= 15.0 cm
image distance,
= 5.0 cm
height of the object,
= 9.0 cm
height of the image,
= ?
Apply lens equation;

Therefore, the image height is 3.0 cm. The negative values for image height indicate that the image is an inverted image.