3.6k views
1 vote
A circular conducting loop of radius 31.0 cm is located in a region of homogeneous magnetic field of magnitude 0.700 T pointing perpendicular to the plane of the loop. the loop is connected in series with a resistor of 265 ohms. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.30 in 29.0 s.

Calculate the magnitude of induced emf in the loop while the magnetic field is increasing.

With the magnetic field held constant a ts its new value of 1.61 T, calculate the magnitude of its induced voltage in the loop while it is pulled horizontally out of the magnetic field region during a time interval of 3.90s.

User Dan Hanly
by
6.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

(a) The magnitude of induced emf in the loop while the magnetic field is increasing is 9.5 mV

(b) The magnitude of the induced voltage at a constant magnetic field is 124.7 mV

Step-by-step explanation:

Given;

radius of the circular loop, r = 31.0 cm = 0.31 m

initial magnetic field, B₁ = 0.7 T

final magnetic field, B₂ = 2.3B₁ = 2.3 X 0.7 T = 1.61 T

duration of change in the field, t = 29

(a) The magnitude of induced emf in the loop while the magnetic field is increasing.


E = A*(\delta B)/(\delta t) \\\\


E = A*(B_2 -B_1)/(\delta t)

Where;

A is the area of the circular loop

A = πr²

A = π(0.31)² = 0.302 m²


E = A*(B_2 -B_1)/(\delta t) \\\\E = 0.302*(1.61-0.7)/(29) \\\\E = 0.0095 \ V\\\\E = 9.5 \ mV

(b) the magnitude of the induced voltage at a constant magnetic field

E = A x B/t

E = (0.302 x 1.61) / 3.9

E = 0.1247 V

E = 124.7 mV

Therefore, the magnitude of the induced voltage at a constant magnetic field is 124.7 mV

User Banky
by
7.2k points