Answer;
7.238°
Step-by-step explanation
From question we know that the grating has 1,970 grooves per centimeter, we can convert to from (cm) to (nm) for unit consistency
The slit separation is expressed below
d=1cm/1970
d=0.0005076
=5076nm
Then the angle (in degrees) that the red light of wavelength 640 nm appear in first order can be calculated using expression below
Sin(x)= mλ/d
Where λ= wavelength=640 nm
d=slit separation
Sin(x)= mλ/d
Sin(x)=(1×640)/5076
=0.126
sin-1(0.126)
X= 7.238°
Therefore,the angle (in degrees) that the red light of wavelength 640 nm appear in first order is 7.238°