Answer:

Explanation:
Given:
∆TUV
m < U = 22°
TV = u = 47 in
m < V = 125°
Required:
Area of ∆TUV
Solution:
Find the length of UV using the Law of Sines

U = 22°
u = TV = 47 in
T = 180 - (125 + 22) = 33°
t = UV = ?

Multiply both sides by sin(33)


(approximated)

Find the area of ∆TUV



(to nearest tenth).