175k views
1 vote
A necklace was on sale for 20% discount off the original price of

$1250.00. What was the final sale price if 12.5% VAT has to be
paid?​

2 Answers

4 votes

Answer:

= $
\mathsf{1125}

Explanation:


\mathrm{Given},


\mathrm{Discount\% = 20\%}


\mathrm{Marked \: price = 1250}


\mathrm{Now \: let's \: find \: the \: discount \: amount}


\mathrm{discount \: amount = dis\% \: of \: MP}


\mathrm { = 20\% \: of \: 1250}


\mathrm{ = 250}


\mathrm{let's \: find \: the \: selling \: price}


\mathrm{ = MP \: - \: discount \: amount}


\mathrm{ = 1250 - 250}

= $
\mathrm{1000}


\mathrm{lets \: find \: the \: Vat \: amount}


\mathrm{vat \: amount = vat\% \: of \: sp}


\mathrm{ = 12.5\% \: of \: 1000}

= $
\mathrm{ 125}


\mathrm{Now \: finally \: let's \: find \: the \: selling \: price \: with \: vat}


\mathrm{selling \: price \: + \: vat \: amount}


\mathrm{ = 1000 + 125}

= $
\mathrm{1125}

Therefore, The final sale of the necklace is $ 1125

Hope I helped

Best regards!

User Enrollment
by
7.5k points
3 votes
$1250 x 0.8 = $1000
$1000 x 1.125 = $1125
Therefore $1125 must be paid.
User PYPL
by
6.7k points