156k views
4 votes
PLEASE help me answer this question!!!!

PLEASE help me answer this question!!!!-example-1
User Max O
by
7.2k points

1 Answer

7 votes

Answer:


(77\pi )/(3) cm³

Explanation:

The volume (V) of a sphere is calculated as

V =
(4)/(3)πr³ ( r is the radius )

Here diameter = 4 cm , hence r = 4 ÷ 2 = 2 cm

V =
(4)/(3)π × 2³ =
(4)/(3)π × 8 =
(32\pi )/(3) cm³

Thus

combined volume =
(32\pi )/(3) + 15π =
(32\pi )/(3) +
(45\pi )/(3) =
(77\pi )/(3) cm³

User XjeaxaxX
by
7.0k points