Answer:
The probability that computers work more than 41 minutes is 0.15866 or 15.87%.
Explanation:
We are given that a computer tallied the time to work for 200 days and found it reasonable to the normal curve. The mean is 35 minutes, and the standard deviation with six minutes.
Let X = the time taken by computer to work for 200 days.
So, X ~ Normal(
)
The z-score probability distribution for the normal distribution is given by;
Z =
~ N(0,1)
where,
= population mean time = 35 minutes
= standard deviation = 6 minutes
Now, the probability that computers work more than 41 minutes is given by = P(X > 41 minutes)
P(X > 41 minutes) = P(
>
) = P(Z > 1) = 1 - P(Z
1)
= 1 - 0.84134 = 0.15866
The above probability is calculated by looking at the value of x = 1 in the z table which has an area of 0.84134.