Answer:
average variable cost = $18 per unit
Step-by-step explanation:
total production costs when producing 150 units = average total cost x total output = $24.50 x 150 = $3,675
total variable costs = total production costs - fixed costs = $3,675 - $975 = $2,700
average variable cost = total variable costs / total output = $2,700 / 150 units = $18 per unit