129k views
4 votes
On December 31, 2018, Gardner Company holds debt securities classified as HTM with a face amount of $100,000 and a carrying value of $95,000. The bonds have an effective interest rate of 6% and pay interest of $2,500 semi-annually on June 30 and December 31. The effective interest revenue recognized for the six months ended December 31, 2018 is:

User Acs
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$2,850

Step-by-step explanation:

Given the following :

Face value of security = $100,000

Carrying value = $95,000

Effective interest rate = 6%

Interest paid semianually = $2500

The effective interest revenue recognized for the six months ended December 31, 2018 is:

IF effective interest rate = 6%

Semiannual interest = 6% / 2 = 3%

Therefore effective interest revenue for six months will be the product of the carrying value and the interest rate within the six months period :

3% = 0.03

0.03 * $95,000 = $2,850

User Swag
by
7.5k points