56.1k views
1 vote
The hardware store where you work charge 80 cents including tax, for a pound of nails. A customer purchases 5 3/4 pound of nails. How much should you charge the customer for nails?

User Carsten
by
4.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

460

Explanation:

x/80 = 5 3/4 or 23/4

23*80= 1,840

1,840/4 = 460

User Md Shopon
by
5.3k points
3 votes

Answer:

4.60

Explanation:

multiply 5.75 and 0.80 to get 4.60

User Doubts
by
4.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.