56.1k views
1 vote
The hardware store where you work charge 80 cents including tax, for a pound of nails. A customer purchases 5 3/4 pound of nails. How much should you charge the customer for nails?

User Carsten
by
7.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

460

Explanation:

x/80 = 5 3/4 or 23/4

23*80= 1,840

1,840/4 = 460

User Md Shopon
by
8.4k points
3 votes

Answer:

4.60

Explanation:

multiply 5.75 and 0.80 to get 4.60

User Doubts
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories