Answer:
The angle of refraction is 28.68°
Step-by-step explanation:
Given data
angle of incidence, i=40°
angle of refraction,r = ?
index of refraction u= 1.33
applying the formula

According to Snell's law, the incident, normal and refracted rays all act on the same point.
Substituting and solving for r we have.

divide both sides by 1.33 we have

r= 28.68°