Answer:
Using variable cost per unit method $20.15 per game
Using absorption costing $17 per game
Step-by-step explanation:
Cost per game is ;
overhead allocation rate is $6
variable cost is $11
Fixed manufacturing overheads 16,200
Fixed selling and administrative cost 8,500
units sales in month of October is 1,700 units
Production units 2,700 units
Total Fixed Overheads 16,200 + 8,500 = 24,700
Overhead rate = 24,700/ 2700 = 9.15
Total cost per unit (Variable + Fixed) = $20.15 / unit