Answer:
a) spare capacity = 119,000 - 91,000 = 28,000 tires
normal sales price $99 per tire
special order for 11,000 at $83.25
Direct materials $38
Direct labor $14
Factory overhead (70% variable) $23
Selling and administrative expenses (30% variable) $20
Total $95
total avoidable costs = ($23 x 30%) + ($20 x 70%) = $20.90
total unavoidable costs = $74.10
additional costs related to the special order $5 per tire (shipping costs) + $72,800 in total
accept special reject special differential
order order amount
sales revenue $915,750 $0 $915,750
variable prod. costs ($815,100) $0 ($815,100)
variable costs ($55,000) $0 ($55,000)
associated to special order
certification costs ($72,800) $0 ($72,800)
associated to special order
total ($27,150) $0 ($27,150)
b) minimum price per unit = ($27,150 / 11,000) + $83.25 = $85.7182 ≈ $85.72