190k views
2 votes
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?

A) $0.11
B) $0.13
C) $1.23
D) $4.29

1 Answer

4 votes

Answer:

A) $0.11

Explanation:

Since a dozen (12) eggs cost $1.35. You will divide $1.35 by 12. And it will equal 0.1125. Round it up it equals to 0.11.

User ArwynFr
by
5.4k points