Answer:

Explanation:
Given
Number of Toys = 50
Unit Cost Price = $5.5
Unit Selling price = $15
Required
Determine the profit after sales
First, we need to determine the total cost price;



First, we need to determine the total sales;
____________________________________________________
Half of the toy was sold at $15;




____________________________________________________
Two-fifth of the remaining was sold at half of the sales price
From the above calculation;


Calculating Two-fifth of the remaining:



Calculating half of the sales price:


This means that 10 toys were sold for $7.5


____________________________________________________
The remaining was sold at one-third of the sales price
From the above calculations (1 & 2);


Calculating one-third of the sales price:


This means that 15 toys were sold for $5


____________________________________________________
Now the total sales can be calculated;




