171k views
0 votes
Five boxes of crackers cost 9$. At this rate, how much do 20 boxes cost?

2 Answers

3 votes

Answer:36

Step-by-step explanation: first I did

9÷5=1.80 per box.

so then I did 1.80 x 20 which = 36

User Daniel Burkhart
by
5.5k points
5 votes

Answer:

20 boxes cost $36

Explanation:

Using proportions,

5 boxes cost 9$

20 boxes cost X$

Cross multiply

X = 9/5 * 20 = 36$

User Alexfvolk
by
5.4k points