87.8k views
5 votes
Richards Corporation uses the weighted-average method of process costing. The following information is available for October in its Fabricating Department: Units: Beginning Inventory: 100,000 units, 80% complete as to materials and 25% complete as to conversion. Units started and completed: 290,000. Units completed and transferred out: 390,000. Ending Inventory: 40,000 units, 40% complete as to materials and 10% complete as to conversion. Costs: Costs in beginning Work in Process - Direct Materials: $57,200. Costs in beginning Work in Process - Conversion: $99,700. Costs incurred in October - Direct Materials: $828,520. Costs incurred in October - Conversion: $939,300. Calculate the cost per equivalent unit of materials.

1 Answer

4 votes

Answer:

$2.64 per units

Step-by-step explanation:

The computation of the cost per equivalent unit of material is shown below:

Cost per equivalent unit is

= (Beginning conversion cost + cost incurred during October) ÷ (Total equivalent units)

= ($99,700 + $939,300) ÷ (390,000 units + (40,000 units × 10%))

= $1,039,000 ÷ 394,000 units

= $2.64 per units

We simply applied the above formula

User Ashiq Imran
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories