172k views
4 votes
An object weighs 0.250 kgf in air, 0.150 kgf in water and 0.125 kgf in an oil.

Find out the density of the object and the oil.​

1 Answer

7 votes

Answer: Upthrust = Weight - Apparent weight

= 0.250 kgf - 0. 150 kgf

= 0.100 kgf

Density = mass / volume

volume = mass / density

= 0.100 kg / (1000 kg / m³)

= 0.0001 m³

density of object = mass / volume

= 0.250 kg / 0.0001 m³

= 2500 kg / m³

upthrust of oil = Weight - Apparent weight

= 0.250 kgf - 0.125 kgf

= 0.125 kgf

density = mass / volume

= 0.125 kg / 0.0001 m³

= 1250 kg/m³

density of the object = 2500 kg / m³

density of oil = 1250 kg / m³

User Jordi Nebot
by
6.9k points