192k views
1 vote
A 5 kg block is sliding on a horizontal surface while being pulled by a child using a rope attached to the center of the block. The rope exerts a constant force of 28.2 N at an angle of \theta=θ = 30 degrees above the horizontal on the block. Friction exists between the block and supporting surface (with \mu_s=\:μ s = 0.25 and \mu_k=\:μ k = 0.12 ). What is the horizontal acceleration of the block?

User Jonba
by
6.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The horizontal acceleration of the block is 4.05 m/s².

Step-by-step explanation:

The horizontal acceleration can be found as follows:


F = m \cdot a


Fcos(\theta) - \mu_(k)N = m\cdot a


Fcos(\theta) - \mu_(k)[mg - Fsen(\theta)] = m\cdot a


a = (Fcos(\theta) - \mu_(k)[mg - Fsen(\theta)])/(m)

Where:

a: is the acceleration

F: is the force exerted by the rope = 28.2 N

θ: is the angle = 30°


\mu_(k): is the kinetic coefficient = 0.12

m: is the mass = 5 kg

g: is the gravity = 9.81 m/s²


a = (28.2 N*cos(30) - 0.12[5 kg*9.81 m/s^(2) - 28.2 N*sen(30)])/(5 kg) = 4.05 m/s^(2)

Therefore, the horizontal acceleration of the block is 4.05 m/s².

I hope it helps you!

User Telandor
by
7.0k points