73.9k views
3 votes
The students at a High School earned money for an international animal rescue foundation. 82 seniors earned an average $26.75 per student, 74 juniors earned an average $12.25 per student, 96 sophomores earned an average $15.50 per student, and 99 freshmen earned an average $10.85 per student. What was the average collection for a student in this school?

A. $16.34
B. $16.13
C. $5.37
D. $16.63

1 Answer

0 votes

Answer: B. $16.13

Explanation:

Formula : Sum of n observations = Mean x n

Given, 82 seniors earned an average $26.75 per student, 74 juniors earned an average $12.25 per student, 96 sophomores earned an average $15.50 per student, and 99 freshmen earned an average $10.85 per student.

Total students = 82+74+96+99 =351

Sum of earnings of 82 seniors = $26.75 x 82= $2193.5

Sum of earnings of 74 juniors = $12.25 x 74 = $906.5

Sum of earnings of 96 sophomores = $15.50 x 96 = $1488

Sum of earnings of 99 freshmen = $10.85 x 99 = $1074.15

Total earnings = $2193.5 + $906.5+ $1488 +$1074.15

= $5662.15

Average collection = (Total earnings) ÷ (Total students )

= $5662.15÷ 351

≈ $16.13

Hence, the average collection for a student in this school = 16.31

So, the correct option is B.

User Hnviet
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories