91.2k views
2 votes
Ice cream bars come in a container that cost $3.12 for 6. What is the unit rate for the ice cream bars

User Vond Ritz
by
7.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$1.92

Explanation:

The equation would be 6/3.12

that equals 1.92.

User Lrineau
by
8.3k points
4 votes
The answer is each bar costs $0.52
User FreeJack
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories