202k views
1 vote
A baker starts with 100 pounds of flour. He uses the following quantities in one day: 3 3/8 lb, 18.25 lb, 8.6125 lb, 7 3/4 lb, and three recipes each requiring 5 7/16 lb. How much flour is left at the end of the day?

User Jian
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

45.7 lb

Explanation:

3 3 /8 = 3.375 lb

18.25 lb

8.6125 lb

7 3/4 = 7.75 lb

5 7/16 = 5.4375 lb

Flour required of 3 recipes = 3 * 5.4375 = 16.3125 lb

3.3750 +

18.2500 +

8.6125 +

7.7500 +

16.3125

Quantity of flour used in a day = 54.3000 lb

Quantity of left at the end of the day = 100 - 54.3

= 45.7 lb

User Abba Bryant
by
6.9k points