94.4k views
18 votes
A man walks for 2 hours at a speed of 3m/s. How far does he travel?

User Pelos
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

First you get the data:

  • Velocity (v) = 3m/s
  • Distance (d) = ??
  • Time (t) = 2hr

Time conversion: hours to seconds:

  • 1 hour = 3600 seconds


\bf{2\\ot{h}*\left(\frac{3600 \ seg}{1\\ot{h}}\right)=7200 \ seg }

We calculate the distance, using the formula:


\bf{d=t*v }


\bf{d=3600\\ot{seg}*3\frac{m}{\\ot{m}} }


\bf{d=21600 \ m}

Answer: I travel to 21600 meters.

User Shaheer Akram
by
7.4k points