208k views
4 votes
Xavier buys a two-quart bottle of juice for $5.12. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

User Black Swan
by
5.2k points

2 Answers

6 votes

Answer: 0.08 dollars per fluid ounce, or 8 cents per fluid ounce

=================================================

Step-by-step explanation:

1 quart = 32 fluid ounces

2 quarts = 64 fluid ounces (multiply both sides by 2)

He paid 5.12 dollars for 64 fluid ounces, so the unit rate is 5.12/64 = 0.08 dollars per fluid ounce, or 8 cents per fluid ounce.

---------

We can think of it this way in terms of an equation

5.12 dollars = 64 fluid ounces

5.12/64 dollars = 64/64 fluid ounces ... divide both sides by 64

0.08 dollars = 1 fluid ounce

We divided both sides by 64 to turn "64 fluid ounces" into "1 fluid ounce", due to how the term "unit rate" is set up. The term "unit" means "one". Basically we're finding the cost per 1 unit, or per 1 fluid ounce.

User Gadoma
by
5.3k points
2 votes

Answer:

The cost is $.08 per ounce or 8 cents per ounce

Step-by-step explanation:

1 quart = 32 ounces

2 quarts = 64 pints

2 quarts costs 5.12

Take the cost and divide by the number of ounces

5.12 / 64

.08 per ounce

The cost is $.08 per ounce or 8 cents per ounce

User Emiko
by
5.0k points