133k views
3 votes
The radius of a sphere is 11 cm.what is the surface area of the sphere? Round to the nearest tenth.

User DpDesignz
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The answer is

1520.5 cm²

Explanation:

Surface area of a sphere is given by

S = 4πr²

where r is the radius

From the question r = 11cm

So the surface area of the sphere is

4π(11)²

= 4(121)π

= 484π

= 1520.5308

Which is

1520.5 cm² to the nearest tenth

Hope this helps you

User Milad Naseri
by
6.6k points