39.8k views
5 votes
PLEASE HELP ME ASAP. IT'S VERY IMPORTANT

PLEASE HELP ME ASAP. IT'S VERY IMPORTANT-example-1
User Kbec
by
5.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1) a. 52.41 m/s

b. The skier will be going 15.35 m/s slower

2) 103.68 m

3) 35,127 J

4) a. 88.825 kJ

(b) 16.36 %

5) 3,071.12 J

Step-by-step explanation:

1) a. The given height of the hill, h = 140.0 m

The mass of the skier at the top of the hill, m = 85.0 kg

The acceleration due to gravity, g = 9.81 m/s²

The initial potential energy, P.E of the skier = m×g×h = 85.0×140.0×9.81 = 116739 J

From the principle of conservation of energy, we have;

The potential energy, P.E. lost = The gain in kinetic energy, K.E.

m×g×h = 1/2×m×v²

116739 J = 1/2×85.0×v²

v² = 116739/(1/2*85.0)= 2746.8 m²/s²

v = √(2746.8 m²/s²) = 52.41 m/s

b. From 70 m up, we have;

The initial potential energy, P.E., of the skier is now = 85.0×70×9.81 = 58,369.5 J

The potential energy, P.E. lost = The gain in kinetic energy, K.E.

58,369.5 J = 1/2×85.0×v²

v² = 58,369.5/(1/2*85.0) = 1373.4 m²/s²

v = 37.06 m/s

The skier will be going 52.41 - 37.06 = 15.35 m/s slower

The skier will be going 15.35 m/s slower

2) From the principle of conservation of energy, the amount of work done (energy used) = The (potential) energy gained by the load

The amount of work done by the electric hoist = 356,000 J

The mass of the load = 350.0 kg

The height to which the load is raised = h

The potential energy gained by the load = m×g×h = 350.0×9.81×h

356,000 J = 350.0×9.81×h

h = 356,000/(350.0*9.81) = 103.68 m

The height to which the load is lifted= 103.68 m

3) The initial potential energy of the roller coaster cart = 600*35.0*9.81 = 206010 J

The final potential energy = 600*28.0*9.81= 164808 J

The velocity at point 3 = 4.5 m/s

The kinetic energy at point 3 = 1/2*600*4.5^2 = 6075 J

The total energy at point 3 = 164808 + 6075 = 170,883 J

The energy loss = The initial potential energy at point 1 - Total energy at point 3

The energy loss = 206010 - 170,883 = 35,127 J

The heat energy due to friction that must have been produced between points 1 and 3 = 35,127 J

4) a. The heat energy absorbed = mass × specific heat capacity for water,
C_(water) × Temperature change

The mass of the water = 2.5×10² g = 0.25 kg


C_(water) = 4,180 J/(kg·°C)

Initial temperature = 10.0°C

Final temperature = 95°C

The temperature change = 95.0°C - 10.0°C = 85.0°C

The heat energy absorbed = 0.25*4,180* 85 = 88,825 J = 88.825 kJ

(b) The percentage efficiency = (Heat absorbed/(Heat supplied)) × 100

The heat supplied = 543 kJ

The efficiency = (88.825/543) × 100 = 16.36 %

5) The mass of the box = 115 kg

Force acting on the rope = 255 N

The angle of inclination of the force to the horizontal = 24.5°

The distance the box is displaced = 15.0 m to the right

The work done = Force applied × distance moved in the direction of the force

The work done = Force applied × distance moved in the direction of the force

Given that the load moves a distance 15.0 m to the right,we have;

The component of the force acting in the direction of the movement of the load (to the right) is 225 × cos(24.5°) = 204.74 N

The work done = 204.7*15 = 3071.12 J

The amount of work done = 3,071.12 J

User Merricat
by
6.1k points