6.7k views
3 votes
If a company buys coffee at a price of $5/kg and then sells it their stores for $18/kg, what is the percentage profit compared to the original cost of the coffee?

User Adam Kaump
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

260%

Explanation:

For the coffee;

cost price (
C_(P)) = $5/kg

selling price (
S_(P)) = $18/kg

Percentage profit (%P) =
(S_P - C_P)/(C_P) * 100% %

Substitute the right values into the above;

%P =
(18 - 5)/(5) * 100% %

%P =
(13)/(5) * 100% %

%P = 260%

Therefore, the percentage profit compared to the original cost of the coffee is 260%

User MaxGeek
by
7.4k points