39.4k views
4 votes
A subscription for 15 magazines cost $45. the same company is offereing 25 magazines for $70. which is a better deal? why?

1 Answer

0 votes

Answer:

25 magazines for $70. (For why, read explanation)

Explanation:

We can find the unit price of each of these deals by dividing the cost and the quantity.


(45)/(15) = 3, so the first deal is $3 per magazine.


(70)/(25) = 2.8, so the second deal is $2.80 per magazine.

Therefore, 25 magazines for $70 is a better deal.

Hope this helped!

User Kristen
by
5.8k points