Answer:
These payments will be worth $11,332.94.
Explanation:
We can calculate this as an annuity but with monthly periods and monthly interest rates.
Then, we have:
C = cash flow per period = $210
n = number of payments = 48
i = interest rate = 0.49% = 0.0049
Then, we can calculate the future value of this stream of deposits as:
![FV=C\left[((1+i)^n-1)/(i)\right]\\\\\\FV=210\left[((1.0049)^(48)-1)/(0.0049)\right]=210\left[(1.2644-1)/(0.0049)\right]=210\left[(0.2644)/(0.0049)\right]\\\\\\FV=210\cdot 53.966\\\\\\FV=11332.94](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/e9trcg1ndatfn3irvwyqdhc5gza96co9xl.png)