84.8k views
4 votes
If you're good at bearings please help me

A plane, P, takes off from an airport, A, at 10:15 a, and flies on a bearing S30E at a speed of 700 km/h


Question one
How far due south of the airport, A, is the plane at 1:45 pm?

Question two
What's the compass bearing of the airport from the plane then?

If you're good at bearings please help me A plane, P, takes off from an airport, A-example-1

1 Answer

5 votes

Answer:

Question one

2121.76 km

Question two

(N30°E)

Explanation:

The given information are;

The time the plane takes off = 10:15 a.m.

The direction of flight of the plane = S30E

The speed of flight of the plane = 700 km/h

Question one

The of flight at 1:45 p.m. - 10:15 a.m = 3.5 hours

The distance traveled South by the plane is the product of the y-component of the velocity and the time of travel of the plane

The y-component of the velocity = v×cos(θ) = 700 × cos(30) = 350·√3 km/h

The distance traveled = 350·√3 km/h × 3.5 = 2121.76 km

Question two

The compass bearing of the airport the plane is North 30° West (N30°E).

User Rafakob
by
7.6k points