Answer: Theoretical yield is 313.6 g and the percent yield is, 91.8%
Step-by-step explanation:
To calculate the moles :


According to stoichiometry :
1 mole of
require 3 moles of

Thus 2.8 moles of
will require=
of

Thus
is the limiting reagent as it limits the formation of product and
is the excess reagent.
As 1 mole of
give = 2 moles of

Thus 2.8 moles of
give =
of

Mass of

Theoretical yield of liquid iron = 313.6 g
Experimental yield = 288 g
Now we have to calculate the percent yield

Therefore, the percent yield is, 91.8%