79.6k views
2 votes
if an article is sold with 20% discount,there will be a profit of 15%.If it is sold at 10% discount, there will be a profit of Rs.200.Calculate the market price of an article

User Karley
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The market price of the article is Rs. 978.72

Explanation:

Let x represents the market price.

Let y represents the selling price.

Let z represents the cost price.

if an article is sold with 20% discount then there will be a profit of 15%.

SP = CP+Profit =z+0.15z=1.15z

ATQ


0.80x = 1.15z\\0.80x- 1.15z = 0

If it is sold at 10% discount then there will be a profit of Rs.200

ATQ


0.9x - z = 200

Now we are supposed to find the market price of an article.


0.9x - z= 200

Multiplying 1.15 both sides


0.9x * 1.15 - 1.15z = 200 * 1.15\\1.035x - 1.15z = 230

We know that
1.15z = 0.80x


1.035x - 0.80z = 230\\0.235x = 230\\x = (230)/(0.235)\\x= Rs. 978.72

Hence The market price of the article is Rs. 978.72

User Nikolay Marinov
by
6.9k points