menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 4-pack of straw hats costs $22.76. What is the unit price?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 4-pack of straw hats costs $22.76. What is the unit price?
asked
May 24, 2023
204k
views
6
votes
A 4-pack of straw hats costs $22.76. What is the unit price?
Mathematics
high-school
Kanisha
asked
by
Kanisha
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
Answer:
5.69
Explanation:
22.76/4 = 5.69
Elliott Minns
answered
May 29, 2023
by
Elliott Minns
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 1, 2023
41.8k
views
A 6 pack of straw hats cost $23.96 what is the unit rate rounded to the nearest cent
Jgindin
asked
Feb 1, 2023
by
Jgindin
8.8k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
41.8k
views
asked
Dec 23, 2024
139k
views
Julian belongs to a club that is marching in a parade. Each member of the club needs to wear one of the hats listed in the table below. PARADE HATS Red White Blue Straw Hat 25 20 40 Cowboy Hat 30 25 10
Scott Buchanan
asked
Dec 23, 2024
by
Scott Buchanan
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
139k
views
asked
Aug 6, 2024
177k
views
Sunland Hats is planning to sell 648 straw hats in April. Each hat requires ½ kilogram of straw and ¼ hour of direct labour. Straw costs $0.20 per kilogram and employees of the company are paid $21 per
Roman Artiukhin
asked
Aug 6, 2024
by
Roman Artiukhin
7.6k
points
Business
high-school
1
answer
1
vote
177k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org