154k views
0 votes
A disk of radius 25.0cm turns about an axis through the center. The pull on the string produces a linear acceleration a(t)=At on the ball The disk starts from rest and after 3 seconds, linear a(3)=1.80m/s2. Find A and then write an expression for the angular acceleration α(t).

1 Answer

2 votes

Answer:

The value for A is A= 0.6

The angular acceleration is
\alpha (t) = 2.4 \ t \ m/s^2

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The radius of the disk is
r = 25.0 \ cm = 0.25 \ m

The linear acceleration is
a(t) = At

At time
t = 3 \ s


a(3) = 1.80 \ m/s^2

Generally angular acceleration is mathematically represented as


\alpha(t) = (a(t))/(r)

Now at t = 3 seconds

a(3) = A * 3

=> 1.80 = A * 3

=.> A = 0.6

So therefore

a(t) = 0.6 t

Now substituting this into formula for angular acceleration


\alpha (t) = (0.6 t )/(R)

substituting for r


\alpha (t) = (0.6 t )/(0.25)


\alpha (t) = 2.4 \ t \ m/s^2

User GILO
by
7.1k points