233k views
5 votes
A 0.10 g honeybee acquires a charge of 23 pC while flying. The electric field near the surface of the earth is typically 100 N/C, directed downward. What is the ratio of the electric force on the bee to the bee's weight

User Ohad Cohen
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

force on charge q in electric field E = q E

force on charge of bee in given electric field

= 23 x 10⁻¹² x 100

= 23 x 10⁻¹⁰ N

weight of honey bee = .10 x 10⁻³ x 9.8

= 9.8 x 10⁻⁴ N

Ratio of force / weight of bee

= 23 x 10⁻¹⁰ / 9.8 x 10⁻⁴

= 2.347 x 10⁻⁶ .

User Dan Tenenbaum
by
6.7k points