Answer:
31,000 units
Step-by-step explanation:
Calculation for how many units must be purchased in September
Using this formula
Purchase = (Percentage of the month's sales in inventory × Projected sales for October + Projected sales for September - (Percentage of the month's sales in inventory ×Projected sales for September)
Let plug in the formula
Purchase =(30%× 45,000) + 25,000 - (30% × 25,000)
Purchase =13,500+25,000 -(7,500)
Purchase =38,500-7,500
Purchase =31,000 Units
Therefore 31,000 units must be purchased in September