Answer:
The current will be 18 A
Step-by-step explanation:
Given;
potential difference, V = 10 V
current between the resistor, I = 2 A
Apply ohm's law;
V = IR
R = V / I
R = 10 / 2
R = 5Ω
Resistance is given as;

where;
ρ is resistivity
l is length
A is area

When the diameter of the resistor is tripled
d₂ = 3d₁

The current is now calculated as;
Apply ohms law;
V = IR
I = V / R
I = 10 / 0.556
I = 17.99 A
I = 18 A
Therefore, the current will be 18 A