26.9k views
5 votes
Morgan had 11 inches of snow on her lawn. The temperature then increased and the snow began to melt at a constant rate of 1.5 inches per hour. Assuming no more snow was falling, how much snow would Morgan have on her lawn 2 hours after the snow began to melt? How much snow would Morgan have on her lawn after tt hours of snow melting?

User Petunia
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

two hours after the snow started melting, the depth of the snow would be 8 inches.

Explanation:

The melting can be represented by a linear function of the snow depth (D(t)) as a function of time (t). We consider that the initial value is: 11 inches deep at time = 0 (zero). and then decreasing at a rate of 1.5 inches per hour (that is a negative slope = -1.5).


D(t)=11-1.5\,t

Therefore, 2 hours after the snow started melting, one would have:


D(2)=11-1.5\,(2)=11-3=8\,\,inches

User Vii
by
6.8k points