Answer: 12 L fluorine gas at STP can be collected from the decomposition of 90.7 g of

Step-by-step explanation:
The balanced decomposition reaction is shown as

moles of

According to stoichiometry:
2 moles of
gives = 3 moles of flourine gas
Thus 0.36 moles of
gives =
of flourine gas
Using ideal gas equation :

P = pressure of gas = 1 atm ( at STP)
V = Volume of gas = ?
n = moles of gas = 0.54
R = gas constant = 0.0821 L atm/Kmol
T = temperature = 273 K ( at STP)
Putting the values we get :


Thus 12 L fluorine gas at STP can be collected from the decomposition of 90.7 g of
